Poiščite najbližjo poslovalnico.
Općenito
-
Što je to udjel?
Imovina fonda se dijeli na jednake dijelove, a jedan dio zove se udjel. Udjel je osnovna jedinica koja sačinjava fond i koja se kupuje prilikom ulaganja te predstavlja proporcionalan dio u ukupnoj imovini otvorenog investicijskog fonda.
Dnevna vrijednost jednog udjela (koja se svakodnevno mijenja zbog promjena cijena vrijednosnih papira koji su u portfelju fonda) dobiva se matematičkom operacijom dijeljenja neto imovine fonda s brojem udjela u opticaju (broj udjela fonda kojeg trenutačno drže ulagatelja).
-
Kada se izračunava cijena/vrijednost udjela?
Cijena/vrijednost udjela se izračunava svakog radnog dana za prethodni radni dan.
-
Po kojoj cijeni se obračunavaju udjeli?
Prilikom uplate sredstava u fond udjeli se obračunavaju po cijeni koja vrijedi na dan podnošenja Zahtjeva za izdavanjem udjela, odnosno izvršene uplate. Primjerice, ako je uplata izvršena radnog dana x u 11:00 sati, ista će biti obračunata dana x+1 (pod uvjetom da je x+1 radni dan) po cijeni koja je vrijedila na dan x. Isto se odnosi i na Zahtjev za otkupom udjela.
-
Gdje mogu saznati cijenu/vrijednost udjela?
Cijenu/vrijednost udjela moguće je saznati upitom na telefon 01/4864 – 060 te na internetskoj stranici www.generali-investments.hr.
-
Je li naknada za upravljanje i naknada depozitnoj banci uključena u cijenu udjela?
Naknade za upravljanje i naknade depozitnoj banci su već sadržane u objavljenoj cijeni/vrijednosti udjela što znači da ih nije potrebno dodatno platiti.
-
Koji je najbrži način kupnje/prodaje udjela?
Najbrži način kupnje/prodaje udjela je putem interneta gdje odmah možete ispuniti obrasce Pristupne izjave i Zahtjeva za izdavanjem udjela te internet bankarstvom izvršiti uplatu, odnosno za prodaju udjela je dovoljno ispuniti obrazac Zahtjeva za otkupom udjela.
Osim interneta, za kupnju/prodaju udjela na raspolaganju vam stoje i naši zaposlenici u sjedištu društva te prodajni zastupnici koje je društvo ovlastilo za nuđenje udjela svojih fondova.
-
Postoji li mogućnost prebacivanja sredstava iz jednog fonda Generali Investmentsa u drugi i kakve su naknade?
Postoji. Prilikom prebacivanja sredstava iz jednog fonda u drugi fond izlazna naknada i ulazna naknada se ne naplaćuju niti u jednom slučaju.
-
Kada se isplaćuju sredstva nakon podnošenja Zahtjeva za isplatu?
Nakon što klijent podnese Zahtjev za otkupom udjela njemu se isplata sredstava obračunava po vrijednosti udjela koja vrijedi za dan zaprimanja potpunog zahtjeva, ako je zahtjev zaprimljen do 14 sati. Sukladno Prospektu Fonda, Društvo je obvezno izvršiti isplatu obračunatih sredstava najkasnije u roku 7 dana od primitka potpunog zahtjeva za isplatu.
Potpuni zahtjev za isplatu sastoji se od pravilno ispunjenog obrasca Zahtjeva za otkupom udjela, preslike osobne iskaznice i preslike bankovne kartice ulagatelja, odnosno za pravne osobe izvatka iz sudskog registra ne starijeg od tri mjeseca, preslike osobne iskaznice odgovorne osobe i preslike ugovora o žiro-računu.
-
Koje su naknade za ulaganje u fond?
ULAZNE NAKNADE:
S obzirom na različito strukturirane naknade zbog različitosti fondova kojima društvo upravlja, upućujemo vas na prospekt svakog fonda gdje su detaljno razrađene ulazne naknade.IZLAZNE NAKNADE:
S obzirom na različito strukturirane naknade zbog različitosti fondova kojima društvo upravlja, upućujemo vas na prospekt svakog fonda gdje su detaljno razrađene izlazne naknade.UPRAVLJAČKA NAKNADA
Fond Generali Plus ima upravljačku naknadu od 1,25%. Za fond Generali Balanced upravljačka naknada iznosi 3,25%, a za fond Generali Prvi izbor upravljačka naknada iznosi 2,00%. Upravljačka naknada za fondove Generali Nova Europa i Generali Victoria iznosi 2,50%, a za fond Generali Energija 3,00%, dok fondovi Generali BRIC i Generali Europa imaju upravljačku naknadu od 3,50%. -
Kako se izračunava ulazna naknada, a kako izlazna naknada u Fondu ako imam više uplata u različitim vremenskim periodima?
Ulazna naknada je iznos koji društvo zaračunava klijentu na samu investiciju. Ulagatelj može napraviti onoliko uplata koliko želi i u bilo kojem razdoblju uz samo jedno ograničenje – niti jedna uplata ne može biti manja od minimalne koja je određena prospektom svakog fonda. Prilikom svake uplate u određeni fond naplaćuje se određeni postotak ulazne naknade ovisno o iznosu koji se ulaže i o fondu u koji se ulaže.
Primjer: ako ulagatelj uplati 1.000,00 kn, ulazna provizija iznosi 1.000,00 x 2,00% / 102,00 = 19,61 kn, a njegova investicija (dio koji se konvertira u udjele) iznosi 1.000,00 – 19,61 = 980,39 kn. Taj iznos se podijeli s vrijednošću udjela fonda na dan obračuna (VUF na dan kad uplata ulagatelja «sjedne» na račun fonda) te se na taj način dobije broj udjela koji je ulagatelj iz primjera kupio.
Izlazna naknada se naplaćuje ovisno o razdoblju ulaganja u fond (izlazne naknade prema prospektima fondova) s time da vrijedi isto ograničenje kao i kod uplata – minimalan iznos isplate je prema prospektima fondova. Prilikom naplate izlazne naknade, kao razdoblje ulaganja računa se ukupno neprekinuto razdoblje u kojem je ulagač posjedovao udjel u fondu.
Izlazna naknada naplaćuje se samo prilikom definitivne isplate sredstava iz fondova Generali Investmentsa.
-
Moram li platiti naknadu za upravljanje nakon prodaje udjela?
Ne. Naknada za upravljanje obračunava se dnevno i njena je vrijednost oduzeta pri izračunu i kasnijoj objavi cijene/vrijednosti udjela.
-
Kako mogu provjeriti stanje i vrijednost svojih udjela?
Na temelju Zahtjeva za izdavanjem udjela i obavijesti o priljevu novčane uplate na račun fonda (izvod) radi se obračun uplate i ulagatelju se izdaje izvod stanja na ulagačkom računu. Broj udjela za ulagatelja izračunava se na temelju uplaćenog iznosa, umanjenog za troškove ulazne naknade te cijene udjela koja vrijedi na dan evidentiranja uplate na račun fonda. Stanje i vrijednost udjela moguće je saznati upitom na naš telefon 01/4864-060 i na internetskoj stranici www.generali-investments.hr.
-
Zašto ulagati u fondove?
Prednost ulaganja sredstava u investicijske fondove očituje se u većoj mogućnosti podjele rizika uloženih sredstava. Važna prednost fondova je i profesionalno upravljanje i vođenje portfelja, jer ono uvažava osnovna načela profitabilnosti, sigurnosti i likvidnosti kao i mogućnost ostvarivanja nižih troškova u trgovanju vrijednosnicama i drugim financijskim instrumentima zbog velike mase poslovnih transakcija i postojanja odgovarajućih mehanizama nadzora i zaštite ulagatelja (zakonski propisi, HANFA i dr.).
-
Koji fond izabrati?
Ukoliko je ulagatelj izrazito konzervativan najpogodniji fond za njega bi bio Generali Plus (kratkoročni obveznički fond). Ukoliko je ulagatelj umjereno konzervativan i prihvaća umjereni rizik preporuka je: Generali Balanced (mješoviti fond). Ukoliko je ulagač za dinamičniji oblik ulaganja i prihvaća nešto veći rizik preporuka je: Generali Victoria, Generali Nova Europa (dionički fond), Generali Energija (dionički fond), Generali Prvi izbor (dionički fond fondova), Generali Europa, ili Generali BRIC (dionički fond).
Načelno preporučeno minimalno trajanje ulaganja s obzirom na vrstu fondova u koje se ulaže prikazano je u sljedećoj tablici:
Trajanje ulaganja Vrsta fonda Do 6 mjeseci Novčani fondovi 6 mjeseci do 1 godine Obveznički fondovi 1-3 godine Mješoviti fondovi Preko 3 godine Dionički fondovi -
Gdje mogu pronaći Prospekte i Pravila fondova?
Prospekte i Pravila fondova, te Ključne podatke za ulagatelje možete je pronaći na našoj inetrnetskoj stranici.
-
Što ako fondovi propadnu?
Kako je imovina fondova uložena u različite vrijednosne papire brojnih izdavatelja, rizik je maksimalno raspršen i mogućnost potpunog “propadanja” je minimalna. Imovina fondova u vlasništvu je ulagatelja, pa se u slučaju likvidacije fonda, sredstva raspodjeljuju vlasnicima udjela, sukladno njihovom udjelu u imovini fonda.
Dođite na razgovor sa stručnjakom
Recite nam svoje želje, prihvatljiv stupanj rizika, visinu sredstava koje želite oplemeniti, i vrijeme koje imate za oplemenjivanje. Tako možemo zajedno predložiti za vas portfelj fondova ili investicijski plan.